Cihan Bilişim Hizmetleri Mikrotik ve Ubnt Yetkili Satıcısı 08508407388 Bursa , Cihan Bilişim Hizmetleri Mikrotik ve Ubnt Yetkili Satıcısı 08508407388 Bursa , SepetSEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok
Cihan Bilişim Hizmetleri Mikrotik ve Ubnt Yetkili Satıcısı 08508407388 Bursa , Cihan Bilişim Hizmetleri Mikrotik ve Ubnt Yetkili Satıcısı 08508407388 Bursa , Sepet SEPETİNİZ
Sepetinizde ürün yok

İnternet Loglama (5651)

5651 KANUNU NEDİR ?

  1. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki kanundur.
  2. Kanun, 4 Mayıs 2007′de kabul edilerek 23 Mayıs 2007 tarihli Resmi Gazetede yayınlanmıştır.
  3. Web siteniz varsa, internet erişimi sağlıyorsanız veya telekomünikasyon hizmeti veriyorsanız, kanun kapsamında internet erişim kayıtlarını tutmak, iç IP kayıtlarını tutmak veya içerik engelleme yazılımları kullanmak gibi ilgili sorumluluklarınızı yerine getirmekle yükümlüsünüz.

5651 KANUNU KİMLERİ KAPSAR ?

  • Yer Sağlayıcılar: Sisteminde En Az Bir Web Sitesi Olan Kurumlar
  • İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar : İnternet Erişimi Sağlayan Kurumlar
  • Ticari Amaçla İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar , Erişim Sağlayıcılar
  • Telekomünikasyon Hizmeti Veren Kurumlar
  • İçerik Sağlayıcılar : İnternet Ortamında İçerik Üreten Kurumlar

Her şirket yer sağlayıcı veya internet erişimi sağlayan kurumlar statüsünde olabilir. Dolayısı ile bu ana başlıklar üzerinde yoğunlaşırsak;

YER SAĞLAYICILAR

!… Kendi sisteminizde en az bir web sitesiniz bulunuyorsa yer sağlayıcısınız. ! …

Yer sağlayıcı, trafik bilgisini, bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşan verilerin dosya bütünlük değerlerini (hash) zaman damgası ile birlikte saklamakla ve gizliliğini temin etmekle yükümlüdür.

Kanunda belirtilen zaman damgası, bir elektronik verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla nitelikli veya nitelikli olmayan elektronik imza ile doğrulanan kaydını ifade etmektedir.

Yer sağlayıcı trafik bilgisi, internet ortamındaki her türlü yer sağlamaya ilişkin olarak; kaynak IP adresi, hedef IP adresi, bağlantı tarih-saat bilgisi, istenen sayfa adresi, işlem bilgisi – GET, POST komut detayları – ve sonuç bilgisi gibi bilgileri ifade etmektedir.

Yer sağlayıcılar tanıtıcı bilgilerini kendilerine ait internet ortamında, kullanıcıların ana sayfadan doğrudan ulaşabileceği şekilde, iletişim başlığı altında, doğru, eksiksiz ve güncel olarak bulundurmakla yükümlüdür.

INTERNET TOPLU SAĞLAYICILAR

!… Şirketinizde, çalışanlara internet erişimi sağlıyorsanız internet toplu kullanım sağlayıcısınız !…

İnternet toplu kullanım sağlayıcı, iç IP dağıtım loglarını elektronik ortamda kendi sistemine kaydetmelidir. İç IP dağıtım logları, iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma başlama ve bitiş tarih-saatini ve bu IP adreslerini kullanan bilgisayarların tekil ağ cihaz numarasını (MAC adresi) gösteren bilgilerdir.

İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcı, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almakla yükümlüdür.

daha fazla bilgi için arayınız

Sizlere daha iyi bir hizmet vermek için çerezleri kullanırız. Sitemizi kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için : Kişisel Verilerin Korunması Kanunu X
,